Kış Lastikleri İle İlgili Aklınıza Takılanlar

Winter tire

Kuru yollardan kaygan zeminlere geçişte aracın yolda tutuşunu sağlayan ve kayma, dolayısıyla kaza yapma riskini ortadan kaldıran kış lastikleri kimi zaman bir zorunluluktur, ancak zorunlu olmasa da güvenliği açısından kullanmakta fayda vardır. Peki aracınızda kış lastikleri kullanmakla ilgili aklınıza takılan sorular var mı? Varsa yanıtlar için sizi aşağıya alalım. İşte karşınızda kış lastikleri ile ilgili aklınıza takılanlar!

Kış lastiği takmak zorunlu mu?  Cezası var mı?

Kış lastiği takmak şehirler arası yolcu ve yük taşıyan araçların tümünde ve dört aylık bir süre içerisinde zorunludur. Aslında kış lastiği tüm araçlar için önerilse de özel araçlar için mecburi değildir. Ancak hava durumuna göre özel araçlar için de zorunluluk çıkma durumu olabilir.

Kış lastiklerini ne zaman takmalı?

Kış lastiklerini zorunlu takma süresi 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasıdır. Elbette ki havanın erken soğuması ya da geç ısınması durumlarında kış lastiklerini takma sürenizi siz de değiştirebilirsiniz.

4×4’lerde kış lastiği takılmalı mı?

4×4 araçlar çekiş güçlerinin daha fazla olması nedeniyle daha güçlü kalkış performansına sahiplerdir. Ancak karlı, buzlu zeminler her zamanki performanslarını olumsuz yönde etkileyecektir. Dolayısıyla 4×4 araçların kış lastiği takması güvenli ve faydalı olacaktır.

Kış lastiğini diğerlerinden nasıl ayırt ederiz?

Bir kış lastiğini diğerlerinden ayırt etmek için üzerinde M+S veya kar tanesi sembolü taşıyor olmasına dikkat edin. Aynı zamanda lastiklerin sırt desenleri genelde geniş bloklu ve ince lameli şekilde tasarlanmıştır. Bu şekilde yol tutuşu daha fazladır. Bu desenlerle de kış lastiklerini kolayca ayırt edebilirsiniz.

Yaz aylarında kış lastiği kullanılırsa ne olur?

Kış lastikleri 7 derecenin altında, ıslak ve kuru hava koşullarında önerilmektedir. Yaz aylarında kış lastiği kullanmanız durumunda fren mesafesi uzar. Keskin virajlarda otomobiliniz beklenenden fazla yatar, çünkü lastiğin yanakları yumuşaktır. Aynı zamanda yaz sıcaklarında lastikler çabuk aşınır ve hem yakıt tüketimini hem de karbondioksit salınımını arttırmış olursunuz.

Bir kış lastiğinin ortalama ömrü ne kadardır?

Elbette ki marka ve kullanıma göre kalite farklılıkları vardır, ancak bir ortalama vermek gerekirse kış lastiklerini 5 yılda bir değiştirmeniz gerekir diyebiliriz.

Kış lastiğini saklarken nelere dikkat etmeli?

Kış lastiklerini doğru koşullarda saklamak onların ömrü açısından oldukça önemlidir. Önerimiz, kış lastiklerinizi 15-20 derece sıcaklıkta, hem karanlık hem serin hem de kuru olacak bir ortamda naylon torbaya sararak saklamanızdır. Kış lastiğinize ısı kaynağını 1-2 metreden fazla yaklaştırmamanızı ve jantsız kış lastiklerini dikey şekilde muhafaza etmenizi öneririz.

Kaynak: https://blog.gittigidiyor.com/otomobil-motosiklet-ve-aksesuar/soru-cevap-kis-lastikleri-ile-ilgili-akliniza-takilanlar

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email