Ankara Saray Lastikçi

Lastikler içinde hava tutabilen büyük çoğunluğu kauçuktan oluşan ve janta tutunarak aracın yer ile temasını sağlayan taşıttaki en önemli aksam ve parçalardan biridir. Lastikler kara taşıtlarının güvenliği konusunda oldukça büyük önem taşımaktadır.

Araçtaki yükü içindeki basınçlı havayı koruyarak taşımak lastiğin öncelikli görevidir. Hareket halini ve aracın fren sistemi devreye girdiğinde durmasını sağlamak, bunun için yeterli sürtünme kuvvetini sağlayabilmek bir diğer görevidir. Lastiklerin ne işe yaradığına verilebilecek diğer bir örnek, aracın yönünü sabit tutabilmek, istenildiğinde yönünü değiştirebilmek ve yoldan kaynaklı sarsıntı ve sesi azaltarak araç içine en az seviyede vermektir.

Lastikler içeriğinde kullanılan malzemelere desenine, ebatına ve kullanıldığı yerlere göre isimlendirilmektedir. Yapılarına göre lastikler Çapraz Lastik ve Radyal Lastik olarak ikiye ayrılır. Radyal Lastikler esnek yapıda olduğu için ve daha az ısındıkları için tercih edilen bir lastik türüdür. Radyal Lastik ise darbelere ve delinmeye karşı dayanıklıdır, birçok kez kaplanabilir, yakıt tasarrufu sağlar, daha az titreşir ve az ısı üretir, daha sessizdir, fren emniyeti sağlar. Radyal lastik zarar gördüğünde kesik veya delik oluştuğunda içeriğindeki çelik tellerde paslanma riski yüksektir. Bu gibi durumlarda Semih Oto Lastik Ankara Saray’da hızlı bir şekilde yardımınıza gelmektedir.

Aracınıza lastik alırken lastiğin otomobilin ebatına uygun olmasına dikkat etmek gerekir. Lastiğin bilinçsiz bir şekilde alınması karlı ve ıslak zeminlerde tehlikeli olabileceği gibi aynı zamanda yakıt tüketimini de artırmaktadır. Bu konuda yeterli bilginiz yoksa tecrübeli bir oto lastikçi ile görüşerek danışmanız yararlı olacaktır.

Araçlarda manevra kabiliyetini lastik sağladığı ve fren hareketlerinde önemli bir görev üstlendiği için sürücüden kaynaklanan hatalarda da lastik kurtarıcı olabilmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü lastiklerin mevsime uygun olmasına, hava basınçlarının düzenli bir şekilde kontrol edilmesine, sert yüzeylerden sivri zeminlerden geçmemeye veya en az hızla geçmeye dikkat edilmesi gerekir.

Araç kullanırken olabilecek tüm tehlikelere karşı dikkatli olunmasına rağmen bazı zamanlarda istenmeyen kazalar meydana gelebilmektedir. Bu gibi içinden çıkılmaz durumlarda Semih Oto Lastik olarak Ankara Saray Mahallesinde her zaman yardımınıza gelmeye hazırız. Lastik Tamiri ve Lastik Değişimi ve 7/24 Mobil Yol Yardım konularında yanınızdayız. Ankara Saray’da en yakın lastikçi işletmelerinden biri olarak size bir telefon kadar yakınız! Hemen bize ulaşın.

Semih Oto Lastik olarak lastikle ilgili tüm problemlerde 7/24 Mobil Servis aracımızla size hizmet sunmak için hazırız.